Ana içeriğe atla

HESAP GÜNÜ, PİŞMAN OLMAK İSTEMİYORSAK…….


 

Bizler İslam ı, öyle yanlış ve hurafe bilgiler ışığında yaşıyoruz ki, zerre kadar Kur’an dan haberdar olsak, yaptığımız yanlışlar karşısında, gece gündüz Allah dan bağışlanmayı dilerdik. Ama bizlerin Kur’an ile aramıza öyle bir duvar örmüşler ki, KUR’AN A ULAŞMAYI BIRAKIN, ONU ANLAŞILMASI ZOR VE HER BİLGİNİN OLMADIĞI, AÇIKLANMADIĞI BİR KİTAP İLAN ETTİK.

Allah Kur’an da ne emrediyorsa, Allah ile aldatıcı din tüccarları, neredeyse topluma tamamen tersini Allah ın emri diye öğrettiler ve bunlarında Allah katından olduğunu anlattılar. Eğer bizlerin Kur’an ile bağı olsaydı zalimlerin, din tacirlerinin aldatmalarına elbette kalmamız da mümkün olmayacaktı. 

Değerli din kardeşlerim, hesabın görüleceği O çetin gün gelmeden önce, lütfen hiçbir aracı koymadan, Kur’an ile yani Allah ile bağımızı kuralım ve Allah ın istediği gibi, ayetler üzerinde dikkatle düşünelim.  Daha sonra elbette her kaynaktan bilgiden faydalanalım. HAKKIN, DOĞRUNUN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN, EĞRİYLE DOĞRUYU BİRBİRİNDEN ASLA AYIRAMAYIZ. ALLAH İLE DİREK BAĞINI KURAMAYANLAR, ALLAH İLE ALDATILMAKTAN KURTULAMAZLAR. Lütfen Allah ın mesajını, tebliğini aracısız alalım. Çünkü Allah ne diyordu, “SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM.”

Madem Kur’an dan hesaba çekileceğiz, bu durumda imtihanımızı da yalnız, Kur’an dan çalışmamız gerekmez mi?  Anlayacağımız şekilde söylemek gerekirse, İmtihanımız adına çıkacak soruların Kur’an dan olduğunu apaçık Allah söylediği halde, BİZLERİN KUR’AN A DEĞİLDE, BEŞERİN YAZDIĞI VE DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ RİVAYET BİLGİLERE, ONUN KİTAPLARINA ÇALIŞMAMIZ, SİZCE NE KADAR DOĞRU? 

Evladınız üniversite imtihanına girmek istediği zaman, hangi kitaplara çalışıyor? Okullarda eğitim gördükleri kitapların bilgilerinin olduğu ve onları daha güzel öğrenmek için, konularla ilgili bağlantılı test kitaplarına çalışıyorlar. YARDIMCI KİTAPLARIN TAMAMI, ANA DERS KİTABININ ÖZÜNDEN AYRILMADAN, FARKLI ÖRNEKLERLE İZAHIDIR. Siz çocuğunuza şöyle deseniz, size acaba nasıl cevap verirler. Evladım okuduğunuz ders kitaplarının konularının birazda dışına çıkın, belki okulda okumadığınız bir konudan imtihanda soru çıkabilir deseniz, acaba evladınız nasıl bir cevap verir sizlere?

Sanırım cevap bile vermez ve size tebessüm eder geçerler. Peki, bizlere Allah, SİZLERİ KUR’AN DAN İMTİHAN EDİYORUM dediği halde, nasıl olur da Kur’an da tek kelime geçmeyen konulara, hatta tam tersi Kur’an da geçtiği halde anlatılan rivayetlere, nasıl olur da şüphe duymadan inanıyoruz. Bu dünyada yaşarken, menfaatimize, çıkarımıza uymayan bir konuyu en ince detayına kadar hesap eden, araştıran bizler, iş Allah ın emirlerine, hükümlerine dinine gelince, neden elimizdeki Kur’an dan araştırma gereği duymuyoruz, BUNU HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? Aynı titizliği neden göstermiyoruz?  Düşünmüş olsaydık, aldatıldığımız gerçeğini hemen fark ederdik. 

Sizlere Kur’an dan, bizlere referans olması adına, birkaç ayet hatırlatmak istiyorum. Hesap günü gelmeden, yaptığımız onca güzel amellerimiz boşa gitmeden, peygamberimizin şahitliğinde izlediğimiz yolun ŞAŞKINLIĞINI YAŞAMADAN, belki faydası olur. Bakın Allah Kur’an için neler söylüyor.

—BU KUR'ÂN, İMAN EDENLER İÇİN DOĞRU YOLU GÖSTEREN BİR REHBER VE ŞİFA KAYNAĞIDIR. (Fussilet 44)

—AND OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ? (Enbiya 10)

ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)

Bu ve benzeri onlarca uyarıları alan bizler, neden Kur’an dışında rehber kitaplar arıyoruz sizce?  Çünkü Allah ın rehberini, aklımızı kullanıp, düşünerek okumuyoruz ve kendimizi yanlış bilgilerden kurtarıp, temizleyip günümüz tabiriyle söylemek gerekirse, ALLAH IN KİTABIYLA KENDİMİZE FORMAT ATMIYORUZ. Kendimize gelmezsek, ileride boşa geçen günlerimize acıyacağız. Bakın Allah bizlere Kur’an da ne diyor ve uyarıyor, bizlere dini anlattığını söyleyen, ruhban sınıfının din tacirleri, Allah ile aldatıcılar, hatırlayın neler söylüyorlar.

Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, Kur’an dan hesaba çekeceğim diye hükmünü verdiği halde bizlere, yalnız Kur’an ile din yaşanır mı, Allah peygamberimizi postacı olarak mı gönderdi. Bir o kadar daha peygamberimizin dine koyduğu hükümler vardır, onlardan da sorumluyuz demiyorlar mı? Hâlbuki Allah ne diyordu ayetinde.   RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. (Ankebut 18). BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.  (Kehf 56). SENİN GÖREVİN, SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. (Rad 40). Bunca açık ayetlere iman ettiğimizi söylediğimiz halde, bu yalan ve iftiralara nasıl inanıyoruz? Çünkü bu yalanları anlatanlar, toplumun Kur’an ile arasına girdiler ki, onu anlamadan okutup, anlattıkları yalan ve iftiralar ortaya çıkmasın. Kur’an ın açık ve detaylı olmadığını inatla iddia edenler, Allah ın anlayasınız ve Allah ile aldatıcıların tuzağına düşmeyesiniz diye, Kur’an ı nice örneklerle açıkladık, Allah Kur’an ı zaten açıklamak bize düşer dediği halde, bu zalimlerin tuzağına ne yazık ki düştük. Hiç düşünmedik, Allah açıklamadığı izah etmediği bir kitaptan, bizleri nasıl imtihan eder? DİN TACİRLERİNE, NEDEN BU SORUYU SORMUYORUZ? Soramıyoruz çünkü Kur’an ile bir bağ kuramadık. BÖYLECE, MÜTTAKİLERDEN OLAMADIK. 

Ne yazık ki, Allah ın O güzelim dini düşünmeyi, aklı birilerine emanet eden, bizler tarafından yoldan saptırıldı. AKILLA, DÜŞÜNEREK DİN YAŞANMAZ DİYENLERE İNANDIK. Hâlbuki Allah Kur’an da onlarca ayetinde, düşünmemizi aklımızı kullanmamızı istediği gerçeğini göremedik, belki de çaba harcamak düşünmek zor geldi, onun için görmek istemedik. Peygamberimizin mahşer günü söyleyeceği o acı gerçek, günümüzde yaşanıyor. Allah ın elçisi, O çetin gün şahit olarak çağrıldığında, BENİM ÜMMETİM, KUR’AN I TERK ETTİ diyecekmiş. O gün üzülmek, şaşırmak istemiyorsak, gelin rivayetlere ve sanı bilgilere değil, ALLAH IN MESAJLARINA, YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILALIM. KUR’AN GERÇEKLERİ İLE KENDİMİZİ TANIŞTIRALIM. Bakın her şeyin nasıl bizlere çok farklı görüneceğini, işte o zaman fark edeceğiz. BUNU BAŞARABİLEN BİR MÜSLÜMAN, MÜTTAKİLERİN SAFINDA OLACAK VE TAKVA İLE YALNIZ ALLAH IN KANUNLARINA BOYUN EĞECEKTİR.

Allah cümlemizin yardımcısı olsun. KUR’AN I ANLAYABİLMEK ADINA ÇABA GÖSTEREN HERKES KAPASİTESİ, GÜCÜ ÖLÇÜSÜNCE SORUMLU OLACAĞINI Allah özellikle söylüyor ve kaldıramayacağınız bir yük, asla sizlere yüklemem diyorsa, lütfen gelin rivayetlere değil, Allah ın sözlerine kulak verelim.

ALLAH, KİMSEYE GÜCÜNÜN ÜSTÜNDE BİR SORUMLULUK YÜKLEMEZ.  (Barka 286)

ANDOLSUN BİZ, KUR’AN’I DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALMAK İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK.  (Kamer 17)

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇOK EŞLİLİK VE KUR'AN IN ÖNERİSİ.

Bizler Kur’an ı anlamaya çalışırken, eğer nefsimizin esiri olarak, beşeri batıl inançlarımıza delil aramak adına Kur’an a bakıyorsak, ondan doğru bilgiyi almamızda, asla mümkün olmayacaktır. Çünkü Allah bizlere, niyetlerimize göre cevap verecektir. Kur’an ı doğru anlamak istiyorsak, ayetleri rivayet ve batıl bilgiler ışığında değil, Allah ın ayetleri ve verdiği örnekler ışığında anlamaya çalışmalıyız. Kur’an da Nisa suresi 3. ayette geçen, bazı kelimeler öne sürülerek, Allah bir erkeğin dört eşe kadar evlenmesine izin veriyor denmektedir. Gerçekten Allah, birden fazla eşle evlenmemizi öneriyor mu, yoksa Allah indirdiği ayetleriyle, o günün çok özel bir durumuna işaret ederek,  SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAK ADINA DERMAN MI OLUYOR , gelin birlikte ayeti anlamaya çalışalım. Ama önce, Nisa suresi 3. ayeti daha iyi anlayabilmemiz için, bir önceki ayeti de yazalım ki, ayetlerin özellikle kimlerden ve ne maksatla bahsedildiği daha iyi anlaşılsın. Nisa 2: YETİMLERE MALLARINI VERİNİZ; temizi

ALLAH DOMUZ ETİNİ, NEDEN HARAM KILMIŞTIR?

Allah Kur’an da, bizlerin ilk okuduğumuzda nedenini, tam anlayamadığımız bir emir verdiyse, onu görmezden gelmek yerine, önce ona uymalı, daha sonrada nedenini mutlaka araştırmalıyız. Belki çağımızın ilmi, bu emri gerektiği gibi açıklamaya yeterli olmayabilir. Ama bizler Allah ın yasakladığı şeylere, asla kuşku duymadan elbette kendi nefsimizce, ilavelerde yapmadan uymalıyız. Bilmeliyiz ki Allah bizler için, en güzelini önermiştir. Yüce Rabbimiz, domuz etini bizlere haram kılmıştır. Zorda kalmadıkça yemeyin emrini vermiştir. Bunun nedenini belki içinde bulunduğumuz yüz yılda, ilmin-bilimin ileri seviyelerde oluşu nedeniyle biliyoruz. Geçmiş yüzyıllar önce, bu bilgilere sahip olmayan, Allah ın emirlerine iman eden insanlar, hiç kuşku duymadan domuz etinden uzak durmuşlardır. Elbette Allah ın emrini dinlemeyenlere, sözümüz meclisten dışarı. Peki, sizce Allah domuz etini, neden yememizi yasaklamış olabilir? Çünkü günümüzde Hristiyanlar yiyor ve hiç bir şey olmuyor, turp gibi insan

ERKEĞİN ALTIN YÜZÜK TAKMASI, İPEK GİYMESİ HARAM MIDIR?

  Allah bizlerin yaşamına, gerekli gördüğü konularda müdahale etmiş, bahsetmediği konularda da, serbest bırakmıştır. Çünkü çok açık bir hükümle, sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim diyerek, kesin bir sınır çizmiştir. Bizler Kur’an merkezli inancımızı yaşamayıp, ona müracaat etmeden, emin olamadığımız rivayetlerle İslam ı yaşadığımız içinde, Allah ın koymadığı haramları, bizler koymaktan çekinmemişiz. Hâlbuki Yaradan, haram koyma yetkisinin bizzat kendisinde olduğunu, Kur’an ın koyduğu haramlara, hiç kimse ilaveler yapamayacağını, bakın nasıl açıklamıştır. Nahl 116 ; Yalan düzerek Allah’a iftira etmek için, DİLLERİNİZİN UYDURMA NİTELENDİRMELERİYLE “ŞU HELALDİR, ŞU DA HARAMDIR!” DEMEYİN. Yalan düzerek Allah’a iftira edenler kurtulamazlar. Enam 150: Şunu da söyle: “ALLAH ŞUNU HARAM ETMİŞTİR DİYE TANIKLIK EDİP DURAN ŞAHİTLERİNİZİ GETİRİN.” EĞER TANIKLIK EDERLERSE SAKIN ONLARLA BİRLİKTE TANIKLIK ETME! Ayetlerimizi yalanlayanlarla ahirete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi